خانه > انگلیسی > چطور گرامر بخوانیم که هم یاد بگیریم هم نمره!

چطور گرامر بخوانیم که هم یاد بگیریم هم نمره!

دو سه هفته پیش بود که استاد درس گرامر خبر از گرفتن امتحانی داد که قرار بود از سه فصل کتابی حجیم و سنگین بعمل بیاد. طبیعتا بعد از اینکه تلاش هامون برای منصرف کردن استاد نتیجه نداد سعی کردیم که بشینیم و درس بخونیم. از اونجایی که حجم سه فصل بالا بود و کلا محتوا هم کمی ثقیل بنظر می رسید لذا همه دانش آموزان بسیج شدند که از همون دو سه هفته پیش برای امتحانی که قرار بود امروز بعمل بیاد و اومد آماده بشند. نکاتی که در این چند روز هنگام گرامر خوندن توجه من رو به خودشون جلب کرد رو در این پست بصورت عملی مطرح می کنم تا دوستانی هم که احیانا باید امتحان گرامری رو پاس کنند از اونها استفاده کنند و نتیجه بهتری بگیرند.

مطالعه گروهی اولین اصلی است که بهترین نتیجه را در یادگیری هر درسی بخصوص گرامر ایفا می کند. این گروه مطالعه باید خصوصیات اولیه ای را حفظ کند. این خصوصیات شامل داشتن یک یا دو نفر فرد مسلط و آگاه از گرامر، داشتن علاقه و انگیزه، محیط ساکت و فراگیر، امکانات مطالعه گروهی و از همه مهمتر زمان بندی مناسب می باشد. مطالعه با گروه سبب 50 پیشرفت حل مشکلات می شود. اکثرا مشکلاتی و سوالات به گونه ای مختلف مطرح می شوند که باعث می شود همه یک موضوع را به راحتی یاد بگیرند یا یکی از هم گروهی ها درس را خیلی ساده تر و گیرا تر از سرگروه یا مدرس گروه ارائه دهد که همه گیر باشد. لازم به توضیح است که حتی مطالعه گروهی دو  نفری از مطالعه انفرادی بیشتر مفید است.

مطالعه موضوعی، یکی از اصول دیگر است. زمانی که مثلا بحث سر افعال و زمان آنهاست، ترجیحا روی این دستور زبان کار کنید تا اکثر یا تمامی ابعاد آن را مورد پوشش قرار دهید. یک بحث را شروع و خاتمه دهید زیرا در وسط رها کردن آن و مطالعه یک دستور زبان دیگر باعث سردرگمی و پیچیده شده مطالب می شود. چنانچه از کتب گرامر استفاده می کنید حتی برای اطلاعات بیشتر هم که شده موضوعات مشابه را پیدا کنید و بهمراه درس اصلی بخوانید تا سلسله اطلاعاتی بهم پیوسته را داشته باشید.

حل تمرین و مثال نیز از کاربردی ترین روش های یادگیری و همچنین گرفتن نمره های تاثیر گذار در امتحان گرامر است. تمرین هایی که در خود کتب اصلی وجود دارند بهترین نمونه ها برای حل کردن می باشند. حل تمرین باعث می شود تا علاوه بر آشنایی با انواع سوالات، احساس راحتی در مقابل آن حس شود. ضمن اینکه تمرینات مرتبط عموما حالت آموزشی داشته و هرچه بیشتر تمرین مرتبط حل شود، درصد موفقیت افزایش می یابد.

گرامر را مفید بخوانیم

گرامر را مفید بخوانیم

توجه به آهنگ و سبک بیان شاید از مواردی باشد که برای زبان آموزان با سطح زبانی Upper Intermediate به بعد مطرح باشد. از آنجایی که در این سری دانش آموزان و دانش جویان تکرار و تعدد جملات زیاد می باشد، لذا جملات معمولا حالت آشنایی با آنها داشته و بخصوص در سوالاتی که حالت جای خالی دارند به راحتی می توانند با استفاده از آهنگ جمله و در کل تناسب کلمه مد نظر با کل جمله را پیدا کرده و امتیاز کسب کنند. نقطه قابل توجه اینجاست که برخی از دانش جویان مثل خود من به دفعات اشتباههایی را در اثر نزدیک ولی متفاوت بودن زبان محاوره با گرامر دچار می شوند. برای مثال نوع جمله ای که در انگلیسی بسیار بیان می کنیم با اصل دستوری آن کمی متفاوت است که تولید خطا می کند. پس دانش جویان یا زبان آموزانی که می خواهند از این روش استفاده کنند باید با اصول دستوری کاملا آشنا باشند.

پیدا کردن مشابه ها و صرف زمان روی آنها، یکی دیگر از مواردی است که باید توجه ویژه ای به آن شود. زیرا براحتی باعث بروز خطا می شوند. این اصل در واقع سوا کردن گرامر ها و نکات گرامری مشابه می باشد. برای مثال فرق بین few و afew شاید جزو مواردی باشد که خیلی از افراد در بکار بردن انها دچار مشکل می شوند. پس لازم است این گونه مطالبی که باهم مشابه هستند جدا شده و تک تک و باهم مورد بررسی قرار بگیرند.

خلاصه بندی مطالب نیز امری مهم و ضروری بشمار می آید. بخصوص برای دستور زبان هایی که از نظر حجم ثقیل می باشد، نیاز است تا کل مطالب دسته بندی و خلاصه شوند و در نهایت حتما این مطالب باز بینی شده و به عنوان مرور از آنها استفاده شود. خلاصه بندی هنگام ارائه درس توسط سرگروه هم نقشی اساسی دارد. فردی که در حال ارائه گرامر به هم گروهها است باید در انتها نتیجه گیری و خلاصه ای تاثیر گذار از چیزی که ارائه داده، بیان کند تا این اطلاعات در حافظه افراد نهادینه شوند.

ساخت جملات نیز می تواند در بسیاری موارد مفید باشد. تک تک افراد می توانند پس از یادگیری دستور زبان مرتبط جملات مربوط به همان گرامر را بسازند. گرچه این عمل در ابتدا کمی دشوار بنظر می رسد ولی کم کم به خوبی می تواند سطح اطلاعات افراد را به محک کشیده و آنها را مجبور به کسب تبحر در دستور زبان مربوطه کند.

ارائه فردی آخرین بحث این مطلب می باشد. سرگروها و اعضای گروه هریک زمان مشخصی دارند تا مطالب را به نحوی که یاد گرفته اند به دیگران ارائه دهند. همانطور که می دانید آموزش یک موضوع بهترین روش برای یادگیری آن است. پس اعضا یا افراد به تنهایی می توانند برای یادگیری بهتر دستور زبان آن را با دیگران به اشتراک بگذارند ضمن اینکه سرگروه باید حتما صحت اطلاعات ارائه شده را بررسی کند و در صورت لزوم خطاها را فورا تصحیح کند.

موفق باشید.

Advertisements
 1. علی
  دسامبر 16, 2008 در 2:40 ق.ظ.

  سلام
  دستت درد نکنه
  طبق معمول مطلب بسیار خوب و جامعی بود
  یک کتاب کانون فرهنگی نمتشر کرده (احتمالا) با نام» آموزش جامع گرامر» با جلد سبز رنگ و حدودا 5000 تومان قیمتشه کتاب خوبیه و همه مطالب و جزئیات رو آورده با مثال و توضیح کامل .
  امیدوارم به درد خوانندگان این وبلاگ بخوره

  پاسخ
  از پیشنهادتون سپاسگذارم. ضمن اینکه باید اضافه کنم کتاب های درجه بندی شده Grammer In Use و همچنین اثر Betty Azar که یک کتاب معروف گرامر هست هم جزو منابع مناسب برای مطالعه و یادگیری گرامر هست.

 2. شقایق
  دسامبر 17, 2008 در 6:07 ب.ظ.

  مرسی مفید بود! 🙂

 3. امیرحسین
  دسامبر 19, 2008 در 3:03 ب.ظ.

  ** این چی بوده که گذاشتی؟
  این نوشتم که بدونی الکی چیزی بار مردم نکنی
  چون که من خودم شاگرد اول زبان انگلیسی تو کارشناسی ارشد هستم روش مطالعه به این چهار خطی که نوشتی نیست عزیزم ** درضمن اونایی که نضر نوشتن مثل تو ** بودن
  امیر حسین سنچولی از زاهران این نامه را برایت نوشته
  سیستان وبلوچستان

  پاسخ
  چی بگم والله؟ من از طرف جامعه دانشجویان زبان واقعا تاسف خودم رو به خاطر لکه ننگی مثل تو که نه حرف زدنشو بلده نه نوشتنشو ابراز می کنم.

 4. دسامبر 25, 2008 در 6:26 ب.ظ.

  با سلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامي
  مديريت وب سايت نيازگو صميمانه از شما تقاضا دارد در صورتي كه مايل باشيد تبادل لينك نماييم .
  شما مي توانيد مستقيما به آدرس زير مراجعه فرماييد :
  http://niazgoo.com/page_linker.html
  بدين منظور ابتدا پستي را با عنوان نيازگو نيازمندي آنلاين و رايگان كشور را در وبلاگ خود ارسال نماييد و لوگوي ما را نيز به منضور زيبا تر شدن از آدرس زير برداشته و در پست خود قرار دهيد .
  http://niazgoo.com/page_linker.html
  سپس با مراجعه به وب سايت نيازگو و ورود به بخش تماس با ما ، پيامي همانند پيام ما براي تيم پشتيباني نيازگو ارسال نماييد تا تيم پشتيباني سريعا با افتخار تمام ، وبلاگ شما را در پايگاه نيازگو لينك نمايد .
  حتي مي توانيد آدرس لوگوي خود را براي ما ارسال نماييد تا در وب سايت قرار گيرد .
  http://www.niazgoo.com
  support@niazgoo.com
  niazgoo7@yahoo.com
  تيم پشتيباني نياز گو
  09362822586

  شما مي توانيد با صرف كمترين زمان و به صورت كاملا رايگان آگهي هاي خود را در يكي از ديناميك ترين و سريع ترين وب سايت هاي نيازمندي ثبت نماييد . شما مي توانيد در هر زمينه اي كه مي خواهيد آگهي هاي مربوط با نياز خود را ثبت نماييد تا در كمتر از 1 روز كاري ثبت گردد . تيم پشتيباني نيازگو با تلاش فراوان و بهره مندي از تجارب متخصصين اين حوزه ، وب سايت نيازگو را به زودي به اهرمي قدرتمند تبديل خواهد نمود . اميدواريم همگي با هم به اهداف متعالي خود نايل گرديم .
  با تشكر فراوان از توجه شما
  مديريت نيازمندي نيازگو

 5. دسامبر 29, 2008 در 3:24 ب.ظ.

  امیرحسین می گوید:

  دسامبر 19, 2008 در t 3:03 ب.ظ
  ** این چی بوده که گذاشتی؟
  این نوشتم که بدونی الکی چیزی بار مردم نکنی
  چون که من خودم شاگرد اول زبان انگلیسی تو کارشناسی ارشد هستم روش مطالعه به این چهار خطی که نوشتی نیست عزیزم ** درضمن اونایی که نضر نوشتن مثل تو ** بودن
  امیر حسین سنچولی از زاهران این نامه را برایت نوشته
  سیستان وبلوچستان

  پاسخ
  چی بگم والله؟ من از طرف جامعه دانشجویان زبان واقعا تاسف خودم رو به خاطر لکه ننگی مثل تو که نه حرف زدنشو بلده نه نوشتنشو ابراز می کنم. !

  به نظر شما (خوانندگان ) این متون برازنده قشر دانشجوی ماست !!؟

 6. دسامبر 29, 2008 در 9:03 ب.ظ.

  جو سازی می فرمایید!

 7. A m i R
  ژانویه 26, 2009 در 2:32 ب.ظ.

  سلام
  پیشنهادات جالبی کردید
  سپاسگذارم

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: